A reining díjlovaglás western stílusban, vágtában bemutatva. A program elemeinek alapját az igazi „ranch-munka” során adódó feladatok szolgáltatták...
A reining díjlovaglás western stílusban, vágtában bemutatva. A program elemeinek alapját az igazi „ranch-munka” során adódó feladatok szolgáltatták. A gyors és lassú vágtában bemutatott szabályos körök, az ugrásváltás, a Spin, a Sliding Stop, a Rollback és a hátraléptetés minden reining programban szerepelnek meghatározott sorrendben és helyen. A reining bemutatási módja emlékeztet ennek a sportnak az eredetére: például a legtöbb versenyen az egykezes szárhasználat kötelező. A különböző feladatokat laza száron kell végrehajtani. A laza száron dolgozó lovaknál a szárak hatása nem a zablán keresztül jelentkezik, hiszen a szárak „lógnak” és nem feszesek. A ló a nyaka két oldalán érzi, hogy a szárak miként mozdulnak – előre, hátra, jobbra, balra, felfelé vagy lefelé – és többek között ezeken a jeleken keresztül érti meg a lovas kéréseit. Természetesen, mint más lovaglási stílusnál, itt is nagy jelentősége van a testsúly- és lábszársegítségnek, sőt a kengyelek elmozdulásának iránya is segítségadásként működik. Egy jól kiképzett westernlónál ezek a segítségadások szinte nem is látszanak vagy teljesen észrevétlenek maradnak a szemlélő számára.
A köröket vágtában kell lovagolni megadott útvonalon és meghatározott sebességgel. A kör lovaglása során a lovas által adott segítség mennyisége mutatja meg, hogy a lovasnak milyen a kontrollja a ló felett. A feladat nehézsége a gyorsaság növelésével fokozódik. Tovább nehezíti a feladatot, amikor a nagykörön lovagolt gyors vágtából lassú, kiskörön való vágtába kell átváltani – mindezt hosszú száron, láthatatlan segítségadással! A lovas ilyenkor pusztán testsúlysegítséggel, illetve a kengyelekkel adott jellel állítja vissza a lovat rövid vágtába, nem pedig a szárak felvételével. Egy jól képzett lónál ez egy igen gyors átmenetet jelent, a ló gyors nagykörről hirtelen vált lassú, rövid vágtába. Minden körnek van egy közös pontja a pálya közepén. A jobb és bal kézre lovagolt körök nagyságának és tempójának meg kell egyeznie, miközben ügyelni kell a feladatban megadott sorrendre is.
|
Az ugrásváltást a programban megadott helyen kell végrehajtani úgy, hogy közben a tempó ne változzon. A reining feladatsorok nem csak a lassú, összeszedett vágtából történő ugrásváltást követelik meg, hanem gyors vágtában is meg kell tudni oldani problémamentesen a feladatot. Az elülső és hátulsó lábaknak egyszerre, ugyanabban a vágtaugrásban kell váltaniuk.
A Spin a belső hátulsó láb körüli 360°-os gyors fordulat, miközben az elülső lábak keresztezik egymást. A hivatalos reining versenyeken legtöbbször négy spint kell végrehajtani jobbra is és balra is. A bírók a mozgás ütemességét, gördülékenységét és gyorsaságát pontozzák.
Jelentése: csúszó stop. A lovat gyors vágtából Sliding Stoppal állítják meg, miközben a ló a hátulsó lábaival egyszerre maga alá lép, ebben a pozícióban megtartja, és megállásig csúszik rajtuk. A ló háta a stop alatt gömbölyű kell hogy legyen, és az elülső lábaival szabadon kell mozognia. Egy legendás Quarter Horse mén – Hollywood Jac 86 – Amerikában az egyik versenyen több mint 15 métert csúszott a hátsó lábain! Természetesen a megállást sem a szárak meghúzásával éri el a lovas.
A Rundown a Sliding Stop előtti gyorsítási fázis. A jó Sliding Stopot egy egyenletes és kontrollált, vágtában történő iramfokozás előzi meg. A Rundown végén az iramnak akkorának kell lennie, mint amilyen a gyors nagykör volt.
A Rollbacket a Sliding Stop befejezése után rögtön végre kell hajtani. A Rollback a ló hátulja körüli 180°-os fordulat; gyakorlatilag egy ugrásszerű gyors mozdulattal a ló az ellentétes irányba fordul és továbbhalad. A ló a Rollback kivitelezése előtt sem előre, sem hátra nem léphet el, utána pedig rögtön a helyes lábra kell egyenes vonalon tovább vágtáznia.
A hátraléptetés során a lónak egyenesre állítva, egyenes vonalon kell haladnia több mint három métert és minél gyorsabban. A ló itt is testsúlysegítségre, illetve a kengyelekkel adott jelre lép hátra, nem pedig a szárak meghúzására. |